FINAŁ AKCJI WSZYSCY CZYTAJĄ SIENKIEWICZA

31 stycznia w Zespole Oświatowym w Skibniewie był dniem zakończenia akcji Wszyscy czytają Sienkiewicza, zainaugurowanej 20 września 2016 roku w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza. Celem przedsięwzięcia, zgodnie z priorytetami Ministerstwa Edukacji Narodowej, było promowanie czytelnictwa oraz zachęcenie uczniów do poznawania twórczości naszego noblisty.

W realizację działań włączyli się uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjaliści oraz wszyscy nauczyciele. Od 20 września do 15 listopada miało miejsce codzienne czytanie fragmentów powieści W pustyni i w puszczy w szkole podstawowej i Ogniem i mieczem w gimnazjum. Do końca roku 2016 uczniowie mieli czas na samodzielną lekturę.

Uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w konkursie plastycznym Najciekawsza przygoda Stasia i Nel. Pani dyrektor Wiesława Kapusta ogłosiła wyniki konkursu i wręczyła zwycięzcom nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Potem trzyosobowe drużyny z klas I-III gimnazjum wzięły udział w konkursie ze znajomości powieści Ogniem i mieczem oraz ekranizacji książki w reżyserii Jerzego Hoffmana. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła drużyna z klasy II.

Odbył się również konkurs dla publiczności związany ze stworzoną przez uczniów klasy II galerią bohaterów Ogniem i mieczem. Gimnazjaliści z klasy I i III musieli rozpoznać przedstawionych na portretach bohaterów powieści oraz podać ich imiona i nazwiska.

Akcja Wszyscy czytają Sienkiewicza dobiegła końca. Mamy nadzieję, że jej efektem będzie wzrost czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły, bo Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła (W. Szymborska).

Aleksandra Siedlecka